Blíží se duben a s ním i období, kdy se mnoho rodičů chystá se svým dítětem na zápis do školy.
Za dobu své praxe ve školství jsem každý rok viděla vystresované rodiče, kteří měli z této události velké obavy, stydlivé a někdy i plačící děti apod.
Velká očekávání rodiny, tlak okolí, strach, že dítě „něco nebude umět“…
Každý krok do neznáma nás může děsit a proto rozumím, že si možná právě kladete otázky jako:
Věřte mi, nejste v tom sami!
Nutno říci, že většina dětí se na zápis těší. Je to pro ně velký krok a důležitý předěl – už nebudou ti malí školkáčci, ale stanou se z nich velcí školáci. S taškou, penálem, knížkami a klíčem na krku. Proto je i na místě, že je zápisu dán velký význam.
Jenže ne všechny děti to vnímají stejně a je důležité si uvědomit, že je naprosto v pořádku, pokud se vaše dítě na zápis netěší, nebo z něj má obavy. Jsou tam cizí lidé, cizí prostředí, dítě může mít obavy, že nebude něco vědět a do školy ho pak nebudou chtít, že se na něj někdo bude zlobit…
Zároveň vnímejte, že na tento stres může dítě reagovat různými způsoby. Od zaseknutí, přes pláč, vztek, zlobení, předvádění se…
Nesrovnávejte proto své dítě s jinými – každé dítě prožívá novou situaci jinak a zaslouží si respektující a chápavý přístup.
Je důležité vědět, že zápis dítěte do školy může být jen formalitou.
Dokonce podle zákona můžete přijít zcela sami bez dítěte, jen vyplnit přihlášku a odejít (to můžete udělat i v případě, kdy už dopředu víte, že dítě do dané školy nenastoupí – máte vybranou školu jinou, budete na domácím vzdělávání apod).
To je velmi různé. Někde pro děti připravují krásná pohádková stanoviště, kde děti plní jednoduché a zábavné úkoly, jinde probíhá rozhovor s paní učitelkou.
Vesměs jde ale o to samé – dítě poznává barvy, tvary, může zkoušet něco spočítat, maluje postavu se všemi detaily, ukazuje úchop tužky, může navlékat korálky, či zapínat knoflíky (aby ukázalo zda má rozvinutou motoriku), učitel se může ptát zda dítě slyší první hlásku ve slově (na co slovo začíná), zda vyslovená slova jsou stejná či různá apod.
Každopádně zápis by pro vás i pro dítě měl být příjemným zážitkem a zkušeností.
Pokud byste se přeci jen setkali s tím, že to nebude úplně příjemné, sepsala jsem pro vás za mě nejdůležitější rady, které je dobré vědět:
1. Dítě nemusí být u zápisu přítomno
Přímo v zákoně je část, kde se mluví o tom, že zápis je dělený do dvou částí.
– Formální (povinná část) – zapsání dítěte rodičem – kde uvedete jméno, bydliště a další údaje.
– Motivační (nepovinná část) – je-li přítomné dítě může být ještě část motivační, kde probíhá právě rozhovor s učiteli, či různá stanoviště apod.
2. Dítě u zápisu musí něco předvést
Z předchozího bodu jasně vyplývá, že nemusí. Pokud stačí to, že dítě dojde do školy zapsat jeho zákonný zástupce, tak to znamená, že dítě nemusí nic předvést.
Pokud se tedy vaše dítě z ničeho nic sekne a bude odmítat s paní učitelkou mluvit, bude plakat, schovávat se u vás, nic se neděje. Není to rozhodně kritérium pro přijetí.
Školní zralost by se rozhodně neměla posuzovat podle jednoho 10 minutového rozhovoru s cizím člověkem.
3. Nikdo nemá právo od vás při zápisu vaše dítě oddělit
Toto je opravdu častá praxe: “Maminka a tatínek půjdou na chvíli za dveře a my si tu popovídáme”.
Pokud dítě nebo vy nechcete, nikdo na to nemá právo – vy jste jeho zákonní zástupci.
(Pro případ potřeby přikládám citaci zákona: Informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce – § 3a odst. 1 vyhlášky o základním vzdělávání: Zápis k povinné školní docházce (dále jen „zápis“) je složen z formální části, a je-li při zápisu přítomno i zapisované dítě a souhlasí-li s tím zákonný zástupce dítěte, rovněž z rozhovoru a případně dalších činností s dítětem. Zákonný zástupce dítěte může být přítomen u všech součástí zápisu.)
4. Do školy, kam dítě zapíši, pak musí nastoupit
Nemusí – máte právo školu změnit. Vaší povinností je v dubnu při zápisech někam dítě zapsat, ale svou volbu pak můžete změnit. Je ovšem fér o tom školu, kam jste dítě zapsali informovat, aby vám zbytečně nedrželi místo a mohli ho případně uvolnit někomu jinému.
5. Máte právo na jasné informace
Mějte na paměti, že máte právo na jasné informace, takže pokud vám nebude cokoliv jasné, nebudete něčemu rozumět, ptejte se.
Pokud vás například chce škola poslat do poradny, doporučuje odklad, logopedii, uvolňovat ruku apod., máte právo na jasné informace a rady.
Oni jsou zde v roli odborníků, takže se nebojte zeptat a poradit.
.
A předně důvěřujte sami sobě a svému dítěti, že vše společně zvládnete.
Přeji vám, ať je váš zápis do školy příjemnou zkušeností, kterou společně zvládnete v klidu a s úsměvem!
Kompletní znění zákona k organizaci zápisů najdete ZDE>>